Erkek Boxer Dijital Baskı Nedir?

Dijital baskı demek dijital ortamda bulunan materyallerin kumaş üzerine basılma işlemidir. Genellikle erkek boxerlarında, kıyafetlerde bulunan dijital baskılar maliyetinin az olması nedeniyle üreticiler tarafından çok tercih edilir. Genel olarak küçük çaplı baskı işleri için kullanılan dijital baskılar daha maliyetli olmasına rağmen ofsetler tarafından tercih edilme sebebi hızlı ve seri basım içindir. Dijital baskılar bilgisayar ortamında hazırlanır ve bilgisayarda oluşan desenin kumaş üzerine basılması işlemi şeklinde ifade edilir. Dijital baskıyla renk çeşitliliğini ve canlılığı korumak mümkün olmaktadır. En küçük detaylar bile atlatılmadan gerçekçi sonuçlar alındığı için diğer baskı çeşitlerinden daha çok tercih edilmektedir.


Dijital Baskı Avantajları ve Kullanım Alanları

Dijital baskılar genellikle sayı adedi az ise daha sıklıkla kullanılır. Baskı hızı maliyetten daha önemli olduğu durumlarda yani seri üretim yapılacaksa kullanılır. Eğer maliyet düşük olsun ama kalitesi iyi olsun derseniz dijital baskı yerine ofset baskı kullanabilirsiniz. Genellikle boxer çeşitlerinde kullanılan dijital baskılar çok talep görmekte ve firmalar seri üretim yaparak dijital baskı kullanımına daha fazla bütçe ayırmaktadırlar. Dijital ortamda olan her materyali dijital baskı ile çalışılan kumaşlara ya da yüzeylere basma imkânı sunmaktadır. Son dönemlerde dijital baskılar son teknoloji ile üretimde kullanılmaktadır. Önemli olan baskı sırasında kumaş ile boyanın uyumudur. Dijital baskılar mayo, erkek boxer, bayrak ve ev tekstili gibi birçok alanda kullanılmakta ve tercih edilmektedir.


2000li yılların başında gelişen teknoloji ile üretim hayatına giren dijital baskı her materyalde uyum sağladığı sürece kullanılmaktadır. Doğrudan pamuklu kumaş üzerine yapılabildiği gibi polyester ve bayrak kumaşlarında da rahatlıkla baskı için kullanılır.


Dijital Baskıda Kullanılan Boya Türleri

Dijital baskılarda birçok farklı boya türü kullanılmaktadır. Kumaşa uyum sağlayan boyalar seçilmeli ve ona göre baskı yapılmalıdır. Genel olarak erkek boxer gibi polyester pamuk karışımı kumaşlarda dispers baskı boyası kullanılmaktadır. Reaktif baskı boya ise pamuklu kumaşlarda kullanılır. Pigment baskı boya ise özellikle bayrak ve flama gibi kumaş üretimlerinde kullanılır ve başarılı sonuçlar vermektedir.